PTAK NIERUCHOMOŚCI
ul. Ślusarska 10/1, 61-778 Poznań
(61) 8 515-313
office@ptak.poznan.pl

Bezpieczny zakup nieruchomości – jak uniknąć pułapek?

umowa zakupu domu

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji życiowych, dlatego warto zadbać o to, aby była ona przemyślana i bezpieczna. Podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania czy domu, wiele osób może napotkać na różne pułapki. W artykule przedstawiamy trzy kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Dokładne sprawdzenie dokumentów

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, należy dokładnie przeanalizować dostępne dokumenty dotyczące jej stanu prawnego i technicznego. Warto sprawdzić m.in. akt notarialny, księgę wieczystą, plan zagospodarowania przestrzennego oraz wszelkie umowy związane z użytkowaniem gruntu. Jeśli w księdze wieczystej występują jakieś ograniczenia lub służebności, warto się z nimi dokładnie zapoznać. Kolejnym ważnym dokumentem jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - jego brak może świadczyć o nielegalnym zużyciu energii.

Weryfikacja rzeczywistego stanu technicznego nieruchomości

Samodzielną weryfikację stanu technicznego mieszkania czy domu warto przeprowadzić zarówno podczas oglądania nieruchomości, jak i za pomocą specjalistycznych firm. Przyglądając się budynkowi, warto zwrócić uwagę na stan elewacji, dachu, instalacji elektrycznej czy ocieplenia, które mają bezpośredni wpływ na koszty utrzymania nieruchomości. Wybierając fachowców do kontroli technicznej, warto zwrócić uwagę na ich doświadczenie oraz rekomendacje klientów - dobrze wykonana ekspertyza może uchronić nas przed nieprzewidzianymi wydatkami na remont. 

Negocjacja ceny i warunków zakupu

Warto pamiętać, że negocjacje są kluczowym etapem w procesie zakupu nieruchomości. Ważne jest, aby być dobrze przygotowanym zarówno od strony finansowej, jak i merytorycznej. Znając wartość rynkową nieruchomości oraz jej stan techniczny, możemy spróbować obniżyć cenę ofertową, argumentując swoją propozycję. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie w roli negocjatora lub wolimy skorzystać z pomocy profesjonalistów, warto zwrócić się do doświadczonych doradców lub pośredników nieruchomości, którzy pomogą nam osiągnąć korzystne warunki zakupu.

Wróć do bloga