PTAK NIERUCHOMOŚCI
ul. Ślusarska 10/1, 61-778 Poznań
(61) 8 515-313
office@ptak.poznan.pl

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży na rynku wtórnym?

sofa w pokoju

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym może być trudnym zadaniem, szczególnie gdy konkurencja jest duża. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować swoje mieszkanie, by zainteresować potencjalnych nabywców i sprzedać je w jak najkrótszym czasie. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych wskazówek dotyczących przygotowania mieszkania do sprzedaży.

Remonty i naprawy

Przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż, warto zainwestować w drobne prace remontowe, które mogą zdecydowanie podnieść atrakcyjność nieruchomości. Warto rozważyć odświeżenie ścian farbą, wymianę uszkodzonej podłogi czy naprawienie nieszczelnych kranów. Nie wszystko jednak musi być nowe – ważne jest, aby pokazać potencjalnym kupującym, że mieszkanie jest zadbane i czyste. Przy okazji remontu warto też upewnić się, że wszelkie instalacje elektryczne oraz grzewcze są sprawne i bezpieczne dla przyszłych użytkowników.

Wystrój wnętrza i neutralność

Wystrój wnętrza odgrywa kluczową rolę w procesie sprzedaży mieszkania. Potencjalni kupujący muszą mieć szansę wyobrazić sobie siebie oraz swoje rzeczy w nowym domu. Dlatego warto postawić na neutralność aranżacji – jasne, stonowane kolory ścian oraz uniwersalne meble pozwolą na łatwiejsze uwidocznienie potencjału danego pomieszczenia. Warto też zadbać o porządek i uporządkowanie wnętrz – zbyt wiele rzeczy na widoku może przytłoczyć potencjalnych nabywców i odstraszyć ich od zakupu mieszkania.

Dokumenty i formalności

Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością zgromadzenia wielu dokumentów oraz dopełnieniem wszelkich formalności. Przed wystawieniem oferty warto sprawdzić, czy dysponujemy wszystkimi niezbędnymi papierami, takimi jak akt notarialny, zaświadczenie o przynależności do wspólnoty mieszkaniowej czy dokumenty potwierdzające wymianę instalacji lub przeprowadzone remonty. Ponadto warto skonsultować się z profesjonalną agencją nieruchomości, który może pomóc w ustaleniu realnej wartości mieszkania oraz przygotowaniu atrakcyjnej oferty sprzedaży. Profesjonalista doradzi również w kwestiach prawnych i podatkowych związanych z transakcją.

Wróć do bloga